Co należy zrobić zanim zdecydujesz się na wdrożenie systemu monitorowania maszyn

Rosnąca globalizacja, dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe oraz coraz silniejsza konkurencja, wymuszają na organizacjach nieustanny rozwój oraz inwestycje w nowe technologie.

Choć mogłoby się wydawać, że zinformatyzowane już systemy są optymalne i dość wydajne, to w biznesie brak rozwoju może oznaczać nieuchronny regres. Wiele przedsiębiorstw konfrontuje się z rzeczywistością, w której oczekiwania klienta wzrastają, czas dostawy ulega skróceniu, a oferowane produkty coraz częściej są indywidualizowane pod konkretnego odbiorcę. Producenci muszą stawić czoła nowym wyzwaniom jakim są: elastyczne dostosowanie do wymagań rynku oraz innowacyjne podejście do zarządzania swoim biznesem.

Receptą na te problemy są,  działające w oparciu o technologie SaaS, czyli chmury, rozwiązania oferowane przez EBKF. EBKF Manager to innowacyjne i modułowe rozwiązanie, które pozwala na szczegółowe monitorowanie i usprawnianie procesów produkcyjnych oraz wygodne zarządzanie biznesem z dowolnego miejsca na świecie. System daje możliwość podłączenia praktycznie każdego urządzenia, dzięki zastosowaniu specjalistycznych czujników oraz algorytmów. Zebrane z nich dane są analizowane i interpretowane. Istotnym elementem tego systemu jest automatyzacja. W przypadku wykrycia zaprogramowanych zdarzeń, system automatycznie podejmuje decyzje o zastosowaniu konkretnego działania. Takie podejście pozwala na szybsze podejmowanie kluczowych dla biznesu decyzji i wyeliminowanie ludzkiego błędu. Zasadniczo można wymienić 5 głównych obszarów, w których EBKF Manager może przynieść największe korzyści:  zarządzanie flotą i obniżenie kosztów ich utrzymania, optymalizacja procesów produkcyjnych (zwiększenie wydajności pracy maszyn, organicznie liczby nieprzewidzianych awarii), magazynowanie (zoptymalizowanie przestrzeni magazynowej) , opieka medyczna oraz szeroko rozumiany handel). Przechowywanie i dokonywanie obliczeń chmurze to również zaleta systemu EBKF, który projektowaliśmy z myślą o możliwie maksymalnym zredukowaniu kosztów wdrożenia technologii IloT.

Jeśli zastanawiasz się już nad wprowadzeniu technologii IloT i Przemysłu 4.0 w swoim przedsiębiorstwie, przeanalizuj na wstępie kilka ważnych aspektów, które pozwolą Ci na lepsze zrozumienie potrzeb i wybór odpowiedniego rozwiązania.

Po pierwsze, zastanów się w jakich obszarach chcesz się rozwijać, gdzie chciałbyś wprowadzić zmiany w organizacji? Następnie, zbadaj jakie korzyści chcesz osiągnąć, co dzięki wprowadzonym zmianom chciałbyś usprawnić? Jaki budżet chcesz przeznaczyć na inwestycję i w jakiej perspektywie czasu? Przeanalizowanie powyższych kroków da nam wstępny obraz na temat oczekiwań i możliwości przedsiębiorstwa, pozwoli na racjonalne podjęcie działań i zapobiegnie ewentualnemu rozczarowaniu. Wprowadzanie technologii IoT w przedsiębiorstwie najlepiej zacząć od małych pilotażowych projektów w wyznaczonych obszarach. Pozytywne testy dają dopiero przesłanki do tego by systematycznie dołączać kolejne zespoły maszyn. Jeśli jednak wciąż masz wątpliwości, skontaktuj się z nami rozwiejemy Twoje obawy i znajdziemy najlepsze rozwiązanie.